sobota, 28 lipca 2012

DESER OWOCOWY – LETNI WIECZÓR


Doskonały owocowy deser na letni wieczór. Niezbędne składniki:
  • serek waniliowy (ok. 400 g)
  • 2 galaretki (żółta i zielona)
  • owoce (ja użyłam bananów, malin i granatu)
  • ciasteczkowa wkładka (w prezentowanej wersji kawałki piernika)
Zaczynamy od rozpuszczenia i wystudzenia galaretek (zużywamy nieco mniej wody niż zwykle, zamiast ½ litra wystarczy ok. 350 ml).
Galaretkę żółtą podzieliłam na dwie części. Jedną dodałam do serka, Do drugiej dodałam nieco serka, ½ łyżeczki wystarczy… (różnica tkwi w proporcjach). Serek wymieszany dobrze wlewamy do pucharków, Do niego wrzucamy kawałki bananów i piernika, wstawiamy na chwilę do lodówki. Następnie łyżeczką dokładamy galaretkę z serkiem. Pociągnięcia łyżką po brzegach pucharku ku dołowi utworzą żółte „pęknięcia”. Następnie wykładamy całość malinami i zalewamy tężejącą zieloną galaretką. W wersji „light” – tak jak na zdjęciu nie używamy bitej śmietany, w wersji pełnej: bitą śmietanę łączymy z pokruszona bezą i dopiero wówczas dekorujemy Pestkami granatu. Polecam!


środa, 25 lipca 2012

WOŁOWINA Z MELONEM I JALAPENO


Zainspirowały mnie do tego przepisu papryczki jalapeno przyciągając swoim pięknym zapachem. W smaku są nieco inne – jak to ostre papryczki... :) ale w połączeniu ze słodyczą melona jest smacznie :)
Niezbędne składniki:
·         stek wołowy
·         melon
·         papryczka jalapeno
·         mała cebula

Stek można zgrillować oddzielnie i podać z sosem, lub dusić w sosie. Proponuję to drugie rozwiązanie, jeśli wolicie mięciutkie mięsko. Odcinam kilka drobnych skrawków mięska. Zarówno drobne kawałeczki jak i steki obtaczam w mące ziemniaczanej i wrzucam na rozgrzaną patelnię podlaną olejem. Jak już będzie podsmażone dodaję pokrojoną w kostkę cebulkę i papryczki (w paseczki). Po uduszeniu do miękkości należy dodać melona (częściowo pokrojony w kostkę, częściowo zmiksowany w blenderze – co pięknie zagęści sosik).  Całość doprawiam odrobiną curry. Smacznego!  


niedziela, 22 lipca 2012

OGÓRKI CURRY

Zgodnie z obietnicą dziś dodaję magiczne zaklęcie, które w połączeniu z kilkoma czynnościami wyczaruje nam ogóreczki curry. Najważniejszym składnikiem są oczywiście ● ogóreczki (2,5 kg), a poza tym:
  • 3 średnie cebule
  • 2 łyżki soli
  • 1,5 szklanki octu
  • 1,5 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki curry
  • 2 łyżeczki pieprzu mielonego
  • 2 łyżeczki gorczycy (w ziarenkach)

Ogórki (po umyciu) należy pokroić w grube plastry, dodać sól i odstawić na 3 godziny (wodę, którą puszczą zostawiamy!) Ocet z cukrem zagotować, dodać pieprz, curry i gorczycę – wymieszać. Dorzucić ogórki – wraz z wodą oraz cebulę. Do słoików wkładać cebulę, gorące ogórki i zalać zalewą. (jeśli zabraknie zalewy uzupełnić gorąca wodą). Pasteryzować 5-10 minut. (pasteryzowanie po mojemu: zamiast gotować słoiki we wrzątku - ja wkładam je do piekarnika - łatwiej, szybkiej i bez bałaganu). A potem do spiżarki i na zimę jak znalazł :) i nie tylko na zimę... :) 

sobota, 21 lipca 2012

GRILLOWANY BAKŁAŻAN NA DWA SPOSOBY


W 100 g bakłażana jest tylko 28 kalorii… a to sugeruje, że można go jeść do woli ;) w związku z tym proponuję dziś grillowanego bakłażana na dwa sposoby. Do obu niezbędny jest nam zgrillowany bakłażan, więc kroimy go na plastry o grubości ok. 0,5 cm, solimy i pozostawiamy na 30 min. Następnie obmywamy go pozbawiając się w ten sam sposób goryczy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Oprószamy bakłażan z obu stron przyprawą typu „warzywko” i grillujemy.
Zgrillowanego bakłażana możemy przyrządzić na dwa sposoby w zależności od dodatków:

Sposób I (na zimno):
Składniki na farsz:
·         suszone pomidory
·         ogórki w curry (przepis na ogórki w curry – dodam na bloog’a jutro, ogóreczki są pyszne solo, ale są też doskonałym dodatkiem do sałatek, kanapek, past, itp.)
·         serek almette  z bazylią (ew. z ziołami)
·         parmezan

składniki kroimy na drobniejsze kawałki mieszamy wszystko z serami i tak przygotowany farsz układamy na bakłażanach. Zawijamy niczym świstak w ruloniki. Po udekorowaniu sosem balsamicznym z pomarańczą i listkiem bazylii są gotowe do spożycia! Bez dekoracji też są dobre, ale przecież w pierwszej kolejności jemy oczami, więc… dajmy im się nacieszyć :)



Sposób II  (na ciepło):
W tym przypadku potrzebne składniki to:
·         marchewka, odrobina pietruszki i selera,
·         bulion,
·         makaron ryżowy cienki
·         sos pomidorowy z rukolą i szynką wołową
·         ser parmino.
na patelni rozgrzewamy oliwę (jeśli możliwe pomarańczową z cynamonem) i wrzucamy na patelnię marchew oraz pietruszkę z selerem – pokrojone w cienkie słupeczki. Gdy warzywa będą miękkie dodajemy sos, bulion, a następnie makron. Gdy makaron będzie miękki (po ok. 3 minutach) – przygotowaną masą przekładamy grillowanego bakłażana tworząc słupki. Ozdabiamy posypując serem parmino i koperkiem. Do bakłażanowych słupków świetnie pasują zapiekane ziemniaczki. Smacznego! 
      


środa, 18 lipca 2012

ZUPA Z KUREK Z GRZANKAMI


Pojawiły się kurki, więc zapraszam dziś na zupę z kurkami.
Niezbędnym składnikiem przede wszystkim są ● kurki :) dodatkowo potrzebujesz też:
  • bulion
  • ziemniaki
  • marchewka
  • pietruszka,
  • por, seler.
  • cebula i czosnek
Najpierw przygotujmy kurki. Należy je przepłukać w zimnej wodzie by pozbawić je „roślinnych dodatków” i gdzie niezbędne obciąć upiaszczone końcówki. Dla pewności kurki należy zagotować. Wrzątek dodatkowo je oczyści a odcedzając je pozbędziemy się kurkowej goryczki. Tak przygotowane kurki kroimy na drobniejsze kawałki. 
Na patelni rozpuszczamy ● masełko, następnie dodajemy odrobinę czosnku  i cebulki pokrojonej w drobną kosteczkę. Gdy się zeszkli wrzucamy na patelnię kurki.
W międzyczasie czasie należy zagotować bulion, gdy wrze dorzucić do niego pokrojone ziemniaczki i resztę warzyw (w małej ilości, aby nie przytłumić smaku kurek). Gdy będą lekko miękkie dołączamy do zupy kurki i gotujemy razem jeszcze chwilę. Następnie zabielamy zupę zimnym ● mlekiem, w którym wcześniej  rozpuszczamy ● łyżeczkę mąki) – gdy znów zawrze dorzucamy koperek i odstawiamy by smaki nawzajem się przeniknęły.  Jak nie wytrzymacie tego czasu „przegryzania się” smaków – też będzie dobra ;)
Zupę genialnie smakuje z grzankami, które robimy na grillowej patelni. Wystarczy, że bułkę posmarujemy z obu stron masełkiem, posypiemy papryką i przyprawą typu „warzywko” i podsmażymy z obu stron. Grzanki będą chrupiące na zewnątrz i mięciutkie. Smacznego!  


sobota, 14 lipca 2012

PIEROGI Z JAGODAMI

Sezon jagodowy w pełni, więc dziś zapraszam na pierogi z jagodami!  Do ciasta na pierogi niezbędna jest:
  • mąka – ok. ½ kg
  • olej – 2 łyżki
  • wrzątek – tyle, aby ciasto było elastyczne.
Zagniatamy ciastko aż będzie piękna elastyczną kulą i będzie odklejało się od rąk. Następnie odkładamy pod folią na 10 min. W tym czasie pęcznieje gluten, a my mamy czas na przygotowanie farszu. Myjemy i suszymy ● jagody.  Obsypujemy je ● mąką ziemniaczaną (by sok nie wyciekał i ● cukrem pudrem (by było słodko).
Wałkujemy ciasto, wycinamy szklanką kółeczka, które składamy na pół, uzupełniając jagodami i zaklejając brzegi. Jeśli się kiepsko klei można troszkę posmarować wodą.
Przygotowane pierogi wrzucamy do lekko osolonego wrzątku. Jak wypłyną gotujemy jeszcze 2-3 minutki i wyjmujemy. Aby były jeszcze smaczniejsze proponuję ubić ● śmietankę (min. 30%) i wymieszać z ● serkiem mascarpone. Na koniec posypuję kilkoma jagodami i ziarenkami granata.   
   

środa, 11 lipca 2012

ANDALUZYJSKIE GAZPACHO


Gdy na zawnątrz piękna pogoda szkoda czau na gotowanie...  Zróbmy więc to bardzo szybko i  bez zbędnego grzania w kuchni, czyli... proponuję dziś znane zimne gazpacho andaluzyjskie! Aby go przygotować umieść w garnku pokrojone w kostkę i obrane ze skórki:
  • pomidory (ok. ¾ kg) lub 2 puszki gotowych ;)
  • nie za duży ogórek
  • pól cebuli
  • ząbek czosnku
  • pół papryki 
  • garść listków bazylii 
  • ocet winny (2 łyżki) 
  • oliwa z oliwek (2 łyżki) 
  • bulion (3/4 szklanki)

Zmiksuj wszystkie składniki blenderem. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Zupę należy schłodzić w lodówce ok. 4 godzin. Po rozlaniu w talerze udekoruj pokrojoną w kosteczkę papryką, cebulą i ogórkiem, posyp parmezanem i ozdób listkiem bazylii. Smacznego!!!
 

niedziela, 8 lipca 2012

TORT Z SZAFIROWĄ WKŁADKĄ


Z lekkim opóźnieniem, ze względu na czasochłonność dzisiejszych pyszności - mimo, iż to ciasto w zasadzie jest bardzo proste. Uzyskany efekt jest dość oryginalny. Głównie ze względu właśnie na niebieską wkładkę ;)
Do ciasta niezbędny jest biszkopt (pieczony własnoręcznie) lub ● biszkopty gotowe (ważne, aby były słodkie, zwane czasami kocimi języczkami).


Wcześniej należy przygotować ● szafirową galaretkę (to ona będzie naszą wkładką). Rozpuszczamy ją w mniejszej ilości wody niż wskazana. Aby było ja potem łatwo wyjąć warto odłożyć do stężenia w silikonowej formie. Pozostałą galaretkę studzimy w zwykłym kubku). Przygotowujemy krem (ja najczęściej wykorzystuję właśnie ten, bo jest absolutnie najprostszy, zawsze wychodzi i dobrze smakuje). Potrzebujesz do niego:
·         śmietanę 30%
·         łyżkę cukru pudru
·         serek mascarpone.
Śmietanę ubijam na sztywno, potem dodaję cukier i serek miksując do uzyskania jednolitej konsystencji. W wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą tortownicy układamy biszkopty i nasączamy ● cytrynówką. Wykładamy pierwsza warstwę kremu, przekładamy galaretką z silikonowej formy i znów smarujemy kremem (cienkie warstwy). Następnie układamy kolejną warstwę biszkoptów i ponownie nasączamy cytrynówką (w wersji bezalkoholowej używamy wody z sokiem z cytryny i/lub limonki). Na biszkopty wykładamy pozostałą część kremu, a wierz dekorujemy pozostałą w kubku galaretką. Ciasto wkładamy do lodówki aby „się przegryzło”. Najlepiej smakuje następnego dnia (albo następnego po następnym).
Wykładając kawałek tortu na talerzyk warto zatroszczyć się o przyjemność dla oka i ozdobić ● ziarnkami granatu (który również wpłynie na wyrazistość smaku) i ● płynna czekoladą.

środa, 4 lipca 2012

KOLOROWA SAŁATKA


Uwielbiam kolorową kuchnię, gdy mam wielobarwny talerz mój apetyt wzrasta do niebotycznych rozmiarów… Dziś zachęcam do orzeźwiającej sałatki. Niezbędnych jest kilka składników:
  • różne rodzaje sałaty (zadbaj by była również ta fioletowa)
  • mango
  • papryka
  • granat
  • sezam do posypania
Wszystkie składniki mieszamy polewając sosem zrobionym z ● oliwy z oliwek wymieszanej z ● octem winnym i odrobiną ● musztardy z ● oregano wraz z ● solą i pieprzem do smaku, jeśli lubisz proste smaki zamiast sosu po prostu oprósz solą, pieprzem i balsamicznym octem pomarańczowym.