środa, 29 sierpnia 2012

DESER JABŁKOWY


Proste szybkie i zdrowe. Jabłko oczyszczone z gniazda układamy w żaroodpornym naczynku i obsypujemy mieszanką bakalii (migdały, morele, śliwki suszone i orzechy) wymieszaną z miodem, odrobiną rumu (lub amaretto) na koniec polewamy gęstym sokiem malinowym, posypujemy cukrem trzcinowym i cynamonem. Pieczemy ok. 15 min. W temperaturze 180 stopni. 


niedziela, 26 sierpnia 2012

KREM Z MARCHEWKI oraz KREM Z GROSZKU


Mam koleżankę, która nie lubi zdrowej, zbawiennie wpływającej na cerę marchwi… ale tylko w wersji soute, natomiast z groszkiem i owszem jej smakuje, stąd dziś podwójna dawka czyli dwie zupy-kremy które w zależności od preferencji można podać razem lub osobno.
Na krem marchewkowy potrzebujesz:
·         3 średnie marchewki
·         1 ziemniaka
·         Śmietanę do zup
·         troszkę czosnku i cebulki

Marchewkę i ziemniaka gotujemy w wodzie z rozpuszczoną kostka rosołową. Na patelni szklimy ● cebulkę i ● czosnek – najlepiej na oleju pomarańczowo-cynamowowym i dodajemy do zmiksowanej (po podgotowaniu) marchwi i ziemniaka, gotujemy dodając przyprawy: ● curry, ● kurkuma, ● sól, ● pieprz cytrynowy i Cayenne, ● gałka muszkatołowa i ● sok z pomarańczy (odrobina cynamonu – jeśli nie było w/w oleju).  Zupę zaprawiamy dodając śmietankę.

Natomiast do kremu zielonego niezbędny jest:
·         groszek zielony (mrożony)
·         trochę szpinaku
·         serek mascarpone
·         kostka rosołowa
·         troszkę czosnku i cebulki

Groszek  (tak jak marchewkę) gotujemy na bulionie, dodajemy liście szpinaku i cebulkę z czosnkiem (zeszkolne wcześniej na patelni). Miksujemy i doprawiamy
 ● zieloną pastą curry, ● pieprzem, ● solą i dodajemy serek – do rozpuszczenia.

Do ozdoby ale przede wszystkim smaku warto jest talerz dwukolorowej zupy udekorować ● boczkiem podsmażonym z ● suszonym pomidorem i oprószyć ● gałką muszkatołową. 


środa, 22 sierpnia 2012

MAKARON PLEŚNIOWY Z BROKUŁAMI


Dziś prezentuję coś nie swojego, ale jak zostałam zaszczycona możliwością skosztowania – oszalałam, postanowiłam natychmiast też takie smaczności zrobić, gdyż prościej i smaczniej jednocześnie się nie da :)  Podziękowania wielkie dla E – to właśnie  źródło wiedzy pierwotnej :) a wiec do dzieła:
  • gotujemy makaron (ja penne / oryginał uszka)
  • gotujemy brokuł (identyczny składnik w obu wersjach!)
Natomiast na patelni rozpuszczamy:
  • ser pleśniowy (ja złoty – E: błęknitny)
  • śmietanę 18% (kolejny identyczny składnik w obu wersjach!)
Gdy ser rozpłynie się w śmietanie dokładamy brokuł i mieszamy, troszkę się rozpadnie, ale nie czekamy aż zrobi się z niego miazga tylko przyprawiamy:
  • solą, pieprzem
  • gałką muszkatołową

Podajemy razem z makaronem i voilà! I jeszcze moje 3 grosze:
  • suszone pomidorki
  • boczuś, lub inną wędlinkę
    podsmażamy na patelni i ozdabiamy nim nasz makaron. Smacznego!  

niedziela, 19 sierpnia 2012

SEROWE MUFFINKI


Pieczenie wymaga troszkę czasu, ale w niedzielny leniwy poranek czasu winno być pod dostatkiem, więc zapraszam na serowe domowe muf finki. Do upieczenia niezbędne są:
·         serek waniliowy homogenizowany
·         jajka
·         budyń śmietankowy
·         proszek do pieczenia
·         cukier i cukier waniliowy
Żółtko ucieramy z cukrem, następnie dodajemy serek mieszamy, zagęszczamy budyniem i na koniec dodajemy ubitą pianę z białek.
Zanim jednak wlejmy w formę do muf finek proponuję przygotować smaczny spod, który powstanie z:
·         kilku ciasteczek digestive z czekoladą (bądź herbatników holenderskich – oczywiście z czekoladą)
·         kilku suszonych moreli i migdałów
·         odrobiny masła
·         płatków owsianych
wszystkie powyższe składniki miksujemy w blenderze i wsypujemy do formy na muf inni tak aby zakryć dno. Następnie wlewany masę serową i posypujemy jagodami.
Pieczemy ok. 20 -30 min w piekarniku. Smacznego!!! 


środa, 15 sierpnia 2012

FENKUŁOWY KOTLET


Koper włoski jest warzywem typowo sezonowym, więc warto skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Najprostszą wersją niech będzie kotlet z fenkuła. Do tego niezbędny jest przede wszystkim ● fenkuł, który po umyciu kroimy w plastry. Obsypujemy ● mąką, moczymy w ● roztrzepanym jajku, a następnie obtaczamy w ● tartej bułce, a następnie smażymy na rozgrzanej patelni z olejem.Dobrze smakuje z ziemniaczkami i buraczkami, co w sumie daje nam wegetariański obiadek :)
 

sobota, 11 sierpnia 2012

BANANOWE WARIACJE


Dziś zachęcam do bananów na trzy sposoby. Sami zdecydujcie, która forma będzie najlepsza.
Najważniejszym składnikiem są oczywiście ● banany, które będą główną częścią i „wkładką do każdej z trzech propozycji. Na patelni rozgrzej ● łyżeczkę masła i ● cukier cynamonowy (bądź też po prostu łyżeczkę cukru i niepełna / pół łyżeczki cynamonu). Następnie dodaj pokrojone (i oczywiście obrane ze skórki) banany i ●  1 / 2 kostki czekolady, by po chwili (gdy będą już wymieszane, a czekolada rozpuszczona) podlać całość ● rumem. Duś do chwili gdy banany będą miękkie a woń alkoholu odparuje.
I tu drogi się rozdzielają:
1. jeśli już nie możesz już doczekać się zjedzenia – po prostu podaj razem z serkiem waniliowym.



2. po wystudzeniu bananów namocz ● papier ryżowy i gdy będzie plastyczny wypełnij bananami i zawiń jak sajgonki. Upiecz w piekarniku. (ok. 10 – 15 min w 220 st. C). Upieczone udekoruj sosem czekoladowym.



3. plaster ● ciasta francuskiego pokrój na kwadraty. Wystudzone banany wyłóż na środek i zawiń jak sakiewki. Skrop wodą i upiecz (ok. 10 – 15 min w 220 st. C)  upieczone posyp cukrem pudrem. 



środa, 8 sierpnia 2012

ZUPA Z PORA


Prosta i smaczna. Potrzebujemy tylko:
  • udko kurczaka bez kości
  • duuużo pora
  • marchewka
  • pietruszka
  • seler
  • ziemniak

Kurczaka kroimy w drobne kawałki, oprószamy czerwonym delikatem (lub przyprawą do ognistych skrzydełek) i grillujemy na patelni. To mięsko zalewamy wodą w innym garnku i gotujemy, a na patelnię wrzucamy pokrojonego pora i grillujemy. Gdy zagotuje się woda z kurczakiem dokładamy pokrojone warzywa (marchewka, pietruszka, seler) gdy trochę zmiękną dokładamy pokrojone ziemniaki. Następnie dodajemy grillowanego pora i gotujemy wszystko do miękkości. Na koniec przyprawiamy:
·         kurkumą
·         curry
·         solą ziołową
·         pieprzem Cayenne
- oczywiście wedle własnych upodobań smakowych.